Pedagog, psycholog

ZADANIA PEDAGOGA ORAZ PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

1. Koordynowanie działań z zakresu udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
  2. Diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron.
  3. Udzielanie porad i wsparcia uczniom, rodzicom i nauczycielom w sytuacjach trudnych i problemowych m.in. w formie interwencji, zajęć integracyjnych, dyżurów dla rodziców  oraz szkoleń.
  4. Przeprowadzanie koniecznych działań interwencyjnych.
  5. Utrzymywanie stałego kontaktu z uczniami, rodzicami i nauczycielami w celu monitorowania rozwoju uczniów.
  6. Prowadzenie zajęć korekcyjno – kompensacyjnych oraz zajęć terapeutycznych i socjoterapeutycznych.
  7. Wspieranie nauczycieli w dążeniu do realizacji działań profilaktycznych i wychowawczych.
  8. Realizacja założeń programu adaptacyjnego dla uczniów klas I, IV oraz VII.
  9. Współpraca z instytucjami wspierającymi działalność szkoły oraz rozwój uczniów, m.in. poradnie psychologiczno – pedagogiczne, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, sądy rodzinne, policja, straż miejsca, pracownicy socjalni.
  10. Integrowanie społeczności szkolnej.
  11. Rozwijanie umiejętności interpersonalnych i prospołecznych uczniów, nauczycieli i rodziców.
  12. Promowanie wśród młodzieży zdrowych, bezpiecznych i kreatywnych form aktywności (muzycznych, plastycznych, artystycznych oraz sportowych).
  13. Współpraca z doradcą zawodowym oraz koordynowanie działań związanych z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej uczniów.
Rodzaj zajęć
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
Zajęcia socjoterapeutyczne
Techniki radzenia sobie ze stresem