Rzecznik Praw Ucznia

 

KIM JEST RZECZNIK PRAW UCZNIA  

W każdej szkole może zostać powołany rzecznik praw ucznia. Tę specjalną funkcję pełni wybrana osoba z naszej szkoły (nauczyciel albo uczeń, albo para: uczeń + nauczyciel). Rzecznik zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z przestrzeganiem praw ucznia w naszej szkole. Do niego możecie się zwrócić ze wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami – on jest właśnie po to, aby Was wysłuchać.

Rzecznik dba o to, aby każdy uczeń wiedział, co może zrobić w przypadku łamania jego praw i gdzie może szukać pomocy. Stara się być obiektywny. Bacznie przygląda się temu, co się dzieje w szkole, jak traktowani są uczniowie. Czuwa nad tym, aby nie dochodziło do sytuacji łamania praw ucznia. On zajmuje się mediowaniem, wpływa na łagodne rozwiązanie konfliktu. Jeżeli rzecznik stwierdzi po rozmowie z uczniem, że został on rzeczywiście niewłaściwie potraktowany,  jego zadaniem jest stanięcie w obronie ucznia. 

Rzecznikiem praw ucznia w naszej szkole jest pani Monika Łukasik, która współdziała z uczennicą klasy VIIc Mają Bobrowską.

W naszej szkole od kilku lat działa skrzynka na listy skierowane do rzecznika praw ucznia znajdująca się przy sekretariacie szkolnym. Od teraz możecie również korzystać z formy elektronicznej pisząc do rzecznika na adres email: