Konferencja – Wydział Filozoficzny i Instytut Filologii Polskiej WFPiK UAM

Lekcje etyki w Naszej szkole mają swoją długoletnią tradycję. Odbywały się już kilkanaście lat temu, kiedy uczestniczyło w nich troje uczniów. Dziś uczestników zajęć jest kilkudziesięciu. Ale nauczanie etyki to niemała odpowiedzialność oraz wyzwanie.
Nie mogło więc zabraknąć dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły na piątkowej, partnerskiej mini konferencji, organizowanej przez Wydział Filozoficzny i Instytut Filologii Polskiej WFPiK UAM.
W ramach, trwającej od wielu lat, współpracy między SP66, a Zakładem Etyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza organizowanych było wiele wydarzeń między innymi: kilkukrotne warsztaty dla uczniów na uniwersytecie pt. „W parku filozofii”, przez kilka lat najstarsi uczniowie nasze SP66 uczyli się obowiązkowo filozofii.
Wspomniana mini konferencja dotyczyła rozwoju metodyki nauczania przedmiotów filozoficznych oraz popularyzacji edukacji etycznej. W panelu dyskusyjnym swoją prezentację miał również wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 66 mgr Szymon Szlabs.
Dyskusja, wymiana doświadczeń oraz pragmatyki zawodowej była niezmiernie interesująca, tym bardziej, że toczyła się w znamienitym gronie.
W konferencji udział wzięli m.in.:
- Dziekan WF UAM prof. Roman Kubicki,
- Prodziekan WFPiK UAM – prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski,
- Kierownik Zakładu Etyki WF UAM, ekspertka i wielokrotnie nagradzana promotorka edukacji etycznej w polskich szkołach prof. dr hab. Ewa Nowak,
- Kierownik Zakładu Etyki UAM -, wicedyrektor IFP UAM dr Sylwia Karolak,
- UAM dr hab. Danuta Michałowska,
- wicedyrektor Spark!Academy – dr Karolina Kowalewska,
- filozof i pisarz – mgr Jarosław Marek Spychała, filozof, kulturoznawca, wykładowca akademicki autor Lego-Logos,
- wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 66 – mgr Szymon Szlabs.
Spotkanie trwało ponad pięć godzin i toczyło się w formie zdalnej dyskusji, wymiany pomysłów, konfrontacji stanowisk prezentowanych z różnych perspektyw (z punktu widzenia naukowców, osób odpowiedzialnych za kształcenie przyszłych nauczycieli, kadry zarządzającej szkołami oraz nauczycieli etyki, studentów i praktykantów). Podjęto ustalenia i określono plany, dotyczące przyszłej współpracy na rzecz edukacji filozoficznej i etycznej.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w tym niezwykle cennym wydarzeniu.