Rzecznik Praw Ucznia

„Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła […]
– ona najgłośniej wołać winna o prawa człowieka,
piętnować najśmielej
i najbezwzględniej to, co jest w nim [życiu] zabagnionego”
  Janusz Korczak, „Szkoła współczesna”, 1905

RZECZNIK PRAW UCZNIA  

W każdej szkole może zostać powołany rzecznik praw ucznia. Tę specjalną funkcję pełni wybrana osoba z naszej szkoły (nauczyciel albo uczeń, albo para: uczeń + nauczyciel). Rzecznik zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z przestrzeganiem praw ucznia w naszej szkole. Do niego możecie się zwrócić ze wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami – on jest właśnie po to, aby Was wysłuchać.

Rzecznik dba o to, aby każdy uczeń wiedział, co może zrobić w przypadku łamania jego praw i gdzie może szukać pomocy. Stara się być obiektywny. Bacznie przygląda się temu, co się dzieje w szkole, jak traktowani są uczniowie. Czuwa nad tym, aby nie dochodziło do sytuacji łamania praw ucznia. On zajmuje się mediowaniem, wpływa na łagodne rozwiązanie konfliktu. Jeżeli rzecznik stwierdzi po rozmowie z uczniem, że został on rzeczywiście niewłaściwie potraktowany,  jego zadaniem jest stanięcie w obronie ucznia. 

Rzecznik Praw Ucznia działa zgodnie ze Statutem Szkoły, Regulaminem Samorządu Uczniowskiego, Konwencją Praw Dziecka. Celem jego działalności jest aktywne ingerowanie w życie szkoły wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa ucznia i inicjowanie działań mających na celu ich ochronę.

Rzecznikiem praw ucznia w naszej szkole jest pani Jolanta Maćkowiak.

Uczniowie mogą kierować swoje pytania i napisać o swoich problemach, korzystając
ze skrzynki na listy skierowane do Rzecznika Praw Ucznia, która znajduje się przy sekretariacie szkolnym. Można napisać wiadomość poprzez dziennik elektroniczny Librus lub spotkać się i porozmawiać osobiście codziennie w szkole od godziny 7:30-7:50.