Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Szkoła Podstawowa nr 66 w 2023 roku z sukcesem przystąpiła do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programu rządowego w ramach Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Wniosek złożony przez szkołę pomyślnie przeszedł procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym szkoła uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 15000,00 zł.   

NPRC2.0  to program  realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów.


SPOTKANIE Z PISARKĄ JUSTYNĄ BEDNAREK

Dnia 30 listopada klasa 2b została zaproszona przez Księgarnię „z Bajki” na spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek.

Pani Bednarek jest romanistką, ale jej pasją jest pisanie książek dla dzieci. Mieszka w Warszawie, w małym domku wraz z trzema psami, kotami, dwiema kurami i dwoma kaczorami biegusami.
Napisała wiele książek dla dzieci, ale największa popularnością cieszy się seria o przygodach skarpetek. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” zdobyły kilka nominacji i nagród. Ostatnimi czasy jest to jedna z najchętniej czytanych pozycji w naszej szkole.
Spotkanie odbyło się w domu kultury „Bajka” na os. Wichrowe Wzgórze. Autorka opowiedziała o tym, jak pewnego dnia na chodniku znalazła skarpetkę.
Wtedy wszystko się zaczęło! Napisała już ponad 50 książek i ciągle pisze nowe!
Autorka opowiadała o wydanych już książkach i o tych, które ciągle nosi w sercu. Jedną z najpopularniejszych bohaterek jest Babcocha, która potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie – w muchę. Dzięki niej Bernadetta – dziewczynka z warkoczykami – podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś, kogo chciała znaleźć.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci. Dzieci miały możliwość zakupu książek i otrzymania autografu z dedykacją.


SPOTKANIE Z PISARKĄ AGATĄ ROMANIUK

Dnia 21 września klasa 3b została zaproszona przez Księgarnię z Bajki na spotkanie z Agatą Romaniuk, autorką detektywistycznej serii książek dla dzieci kocia szajka”.
Podczas spotkania autorka opowiadała historie kocich detektywów, którzy rozwiązują zagadki i są wplątani w tajemnicze intrygi. W połowie spotkania wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy jaką była kocia joga, dzieci nauczyły się jak wyginać grzbiety i ćwiczyć ogony. Potem ustaliły z autorką, że „kocia szajka” w następnym tomie pojedzie do Poznania.
Dzieci miały możliwość zakupu książek i otrzymania autografu z dedykacją oraz specjalną pieczątką.

 


SPOTKANIE Z PISARZEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM

W piątek, 15 września,  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie z pisarzem – Łukaszem Wierzbickim. To autor książek dla dzieci i młodzieży. Napisał między innymi takie książki jak „Afryka Kazika” „Dziadek i Niedźwiadek”, „Wokół świata na wariata” i „Ocean to pikuś”. Spotkanie odbyło się naszej czytelni. Pan Wierzbicki w spektakularny sposób opowiadał o przygodach bohaterów swoich książek i angażował dzieci do przedstawiania fragmentów książek. Dzieci miały możliwość zadawania pytań  i rozmowy z mistrzem pióra. Była również okazja otrzymania autografu ze specjalną dedykacją Pana Wierzbickiego. Wizyta przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że w przyszłości autor przyjmie nasze ponowne zaproszenie.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ KRZYŻANEK

Dnia 14 czerwca klasa 3c została zaproszona przez Księgarnię „z Bajki” na spotkanie autorskie z Panią Joanną Krzyżanek.
Pani Krzyżanek jest autorką książek dla dzieci, z których te najbardziej znane naszym uczniom to serie o Lamelii Szczęśliwej, Cecylce Knedelek czy Kurze Adeli.
Spotkanie odbyło się w domu kultury „Bajka” na os. Wichrowe Wzgórze. Autorka opowiadała o swoich książkach, przeprowadziła wiele ciekawych inscenizacji i w ramach zajęć warsztatowych zaprosiła wszystkie dzieci do stworzenia pięknych plakatów.
Pisarka mówiła o sobie i bohaterach swoich niezwykłych książek, odpowiadała również na liczne pytania zadawane przez dzieci.
Opowiadała bardzo wiele ciekawych historii ze swojego życia, między innymi o tym, jak doszło do tego, że została pisarką. Zdradziła nam sekret dotyczący napisania swojej pierwszej książki i jak, dzięki swojej babci, ma ją do dzisiaj.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci. Dzieci miały możliwość zakupu książek i otrzymania autografu z dedykacją.