Patron Szkoły
![]() |
Maria Skłodowska-Curie | ![]() |
![]() |
|
![]() |
Maria Skłodowska-Curie była genialnym naukowcem, niesamowitą kobietą, która dzięki swojej wiedzy, niebywałej inteligencji oraz niebanalnym umiejętnościom przekonała do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Odkrywczyni dwóch pierwiastków polonu i radu, pierwsza kobieta w Europie, która uzyskała tytuł doktora.
W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Do roku 1935 Maria Skłodowska-Curie była jedyną kobietą wśród laureatów Nagrody Nobla. Do dnia dzisiejszego jest również jedyną, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
Podczas I wojny światowej, gdy Maria Skłodowska zasłynęła jako organizatorka jednostki pojazdów radiologicznych, dzięki którym można było wykonywać prześwietlenia rannych już na linii frontu, stała się legendą. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy. Po wojnie gdziekolwiek się pojawiała, podążał za nią tłum dziennikarzy. O jej przyjaźń zabiegali politycy, artyści i uczeni. Nadeszły też nowe czasy i Skłodowska jawiła się jako prekursorka nowoczesności. Kobiety w Europie zaczęły pracować zawodowo, otrzymały prawo udziału w wyborach, nieustannie powiększał się zakres swobód obyczajowych. Jednak nadal przyjmowano ze zdziwieniem, że Maria Curie, dwukrotna noblistka, jest kobietą.
Była nie tylko wspaniałym naukowcem, ale także postacią niezwykle charyzmatyczną i silną, zdecydowaną w swoich działaniach oraz kochającą żoną i matką. Lubiła wycieczki rowerowe, wędrówki górskie i do końca życia liczyła tylko po polsku. Kochała ludzi i zawsze angażowała się w pomaganie im. W uznaniu dla jej zasług w 1995 roku Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą pochowaną pod kopułą Panteonu w Paryżu. Uczona jest jedyną kobietą uhonorowaną w ten sposób za własne zasługi naukowe i jedyną nieurodzoną we Francji osobą spoczywającą w Panteonie.
![]() |
Biografia |
Maria Skłodowska-Curie urodziła się 17 listopada 1867 roku w domu przy ulicy Freta 16 w Warszawie. Jej rodzice Bronisława i Władysław byli znanymi nauczycielami, pochodzącymi z drobnej szlachty. Maria wychowywała się w trudnych warunkach materialnych i społecznych, co związane było z sytuacją panującą w zaborze rosyjskim. Była najmłodszą z pięciorga rodzeństwa, miała trzy siostry: Zosię, Bronię i Helę, oraz brata Józia.
![]() |
Dzieciństwo i młodość |
Mania, jak ją wtedy pieszczotliwie nazywano, była bardzo zdolnym dzieckiem. Łatwo i szybko przyswajała wiedzę. Była także bardzo cichą i nieśmiałą dziewczynką. Lubiła czytać poezję polską i zagraniczną. Pilnie uczyła się języków obcych: francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego. W wieku 15 lat ukończyła, z pierwszą lokatą, edukację w III Żeńskim Gimnazjum Rządowym, za co otrzymała złoty medal.
Jako młoda dziewczyna, Maria Skłodowska nie miała jeszcze sprecyzowanych poglądów na temat tego, co chce robić w życiu. Interesowała ją literatura, socjologia i nauki ścisłe, jednak po kilku latach uznała, że zajmie się matematyką i fizyką. Pragnęła wyjechać do Francji by studiować w słynnej Sorbonie, lecz z powodów finansowych musiała odłożyć te plany. Przyszła noblistka nie marnowała jednak czasu. Dzięki pomocy pracodawcy zaczęła swoje pierwsze eksperymenty z fizyki i chemii w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Kiedy udało jej się w końcu uzbierać odpowiednie fundusze, wyjechała do Paryża, aby dalej kontynuować edukację i studiować w ukochanej Sorbonie. Młoda Skłodowska całym sercem poświęciła się zdobywaniu wiedzy. Uważała, że każda chwila, którą nie poświęca nauce jest stracona lub zmarnowana.
W latach 1891-95 była studentką na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym francuskiej uczelni. Początkowo studiowanie było dla niej trudne, gdyż zasób wiedzy, jaki wyniosła ze swojego gimnazjum był niedostateczny w porównaniu z poziomem francuskich maturzystów. Jednak Skłodowska dzięki zawziętości i uporowi poradziła sobie z tym problemem i w 1893 roku uzyskała licencjat z fizyki z pierwszą lokatą, a wiosną 1894 roku z matematyki z drugą lokatą. Następnie rozpoczęła samodzielne badania nad magnetyzmem metali.
![]() |
Małżeństwo i praca naukowa |
Maria Skłodowska była częstym gościem prof. Józefa Wierusza-Kowalskiego i to w jego domu poznała naukowca Piotra Curie, z którym w roku 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie i od tej pory znana była jako Maria Curie, lub Maria Skłodowska-Curie.
Małżeństwo zawsze wspierało się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Ich wspólna praca doprowadziła do odkrycia w lipcu 1898 roku nowego pierwiastka, któremu nadali nazwę polon na cześć ojczyzny odkrywczyni. Pięć miesięcy później w grudniu ogłosili odkrycie kolejnego pierwiastka radu. Nazwa miała nawiązywać do zjawiska radioaktywności.
Miejscem w którym państwo Curie przeprowadzali wszystkie badania i eksperymenty była stara szopa, byłe prosektorium Szkoły Medycznej. Na wyposażenie tego „laboratorium” składało się kilka starych sosnowych stołów, piecyki do topienia minerałów i kilka palników. Warunki były trudne, co tym bardziej podkreśla wielkość odkrywców.
![]() |
Rodzina |
Małżeństwo doczekało się dwóch córek Ireny i Ewy. Maria Curie przykładała wielką wagę do edukacji oraz rozwoju zainteresowań dzieci. Dbała również o rozwój fizyczny dziewczynek. Niezależnie od pogody chodziły one na długie spacery, jeździły na rowerach, latem pływały, a w ogrodzie ich domu w Sceaux matka zainstalowała urządzenia gimnastyczne. Ewa i Irena uczyły się też szycia, ogrodnictwa i gotowania.
Irena podobnie jak matka została naukowcem i za swoją pracę otrzymała Nagrodę Nobla. Natomiast młodsza z córek Ewa została pisarką, dziennikarką i pianistką. Jedno ze swoich dzieł poświęciła matce.
![]() |
Nagroda Nobla i dalsza praca naukowa |
Pod koniec roku 1903 Marii i Piotrowi Curie oraz ich współpracownikowi Becquerelowi, przyznano Nagrodę Nobla za odkrycie promieniotwórczości i pierwiastków promieniotwórczych. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą – laureatką tej nagrody.
Jako pierwsza kobieta objęła również katedrę fizyki w Sorbonie po tragicznej śmierci swojego męża. W 1910 roku udało jej się uzyskać metaliczny rad. Rok później otrzymała kolejną Nagrodę Nobla, tym razem za określenie ciężaru atomowego radu i inne prace związane z tym metalem. W roku 1912 z inicjatywy wdowy Curie w Paryżu na rogu ulicy d’Ulm i nowej uliczki imienia Piotra Curie, rozpoczęto budowę Instytutu Radowego z pracowniami fizyki i biologii.
![]() |
Miłość do Ojczyzny |
Dwukrotna noblistka nie zapomniała o swojej ojczyźnie i w 1925 roku przyjechała do Polski, do Warszawy, aby położyć kamień węgielny pod gmach polskiego oddziału Instytutu Radowego. Kilkanaście lat później, w 1932 roku ponownie odwiedziła Warszawę w związku z uroczystością otwarcia tego instytutu.
Mimo swojego podeszłego wieku Skłodowska-Curie bardzo aktywnie prowadziła dalsze badania. Nie przykładała większej wagi do tego, co już zrobiła. Dla niej ważne było to, co jeszcze zostało do zrobienia.
W 1934 roku z powodu postępującej choroby, jak sądzono płuc, wyjechała do sanatorium. Na miejscu okazało się, że Maria Skłodowska ma zdrowe płuca, jednak cierpi na ostrą anemię. Zmarła 4 lipca 1934 roku w sanatorium Sancellemoz w Sabaudii.
![]() |
Źródła |
- Magdalena Niedźwiedzka, Maria Skłodowska Curie, Warszawa 2017
- Shelly Emiling, Maria Skłodowska-Curie i jej córki, Warszawa 2013
- http://www.swiatchemii.pl/biografia/maria-sklodowska-curie (dostęp 24.09.17 r.)
- http://www.filmweb.pl/film/Maria+Sk%C5%82odowska-Curie-2016-739462 (dostęp 24.09.17 r.)
Maria Skłodowska-Curie – cytaty
- Całą swoją wolę skupiłam na studiach (…). Rozdzielałam czas między wykłady, laboratoria i pracę w bibliotece. Wieczorami pracowałam u siebie, częstokroć do późnej nocy. Wszystko, co widziałam nowego i czego się uczyłam, zachwycało mnie. Było to dla mnie jakby objawienie nowego świata wiedzy, do którego nareszcie otwarto mi wolny dostęp.
- Pomimo wszystko nie było mi łatwo powziąć podobną decyzję, wymagała ona bowiem rozłąki z krajem, z rodziną i wyrzeczenia się działalności społecznej, co wszystko było mi drogie. Wyrósłszy w atmosferze patriotyzmu, podtrzymywanego przez ucisk Polski, pragnęłam jak tylu młodych ludzi mojego Kraju, przyczynić się moją pracą do zachowania ducha narodowego.
- Uderzył mnie wyraz jego jasnego spojrzenia – wspominała Skłodowska 30 lat później pierwsze spotkanie z Piotrem. – Jego sposób mówienia, nieco powolny i rozważny, prostota, uśmiech – poważny i młodzieńczy zarazem.
opracowanie: p. Ewelina Urbaniak