Wolontariat
- Wolontariat – to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
- Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
- Koło wolontariatu skierowane jest do nauczycieli i uczniów, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
Opiekunowie:
- p. Anna Mróz,
- p. Marika Kaźmierczak,
- ks. Marian Mencel,
- p. Ewelina Wieczorek,
- p. Dagmara Ratajczyk.
Regulamin Szkolnego Wolontariatu [tutaj]
HISTORIA KLUBU WOLONTARIUSZA SP66 W POZNANIU
Klub Wolontariusza SP66 w Poznaniu (wcześniej Klub „8” SP66 Młodzieżowego Wolontariatu Fundacji „Świat na TAK”) istnieje od 5 listopada 2002 roku. Mimo iż corocznie ilość członków Klubu zmienia się, przeważnie bywało czterdzieścioro, ale były lata, że pracowało ponad sześćdziesięcioro wolontariuszy. Klub posiada logo i swój wychowawczy program motywacyjny („Motywacja wolontariusza” autorstwa Hanny Marii Henkel), dzięki któremu każdy uczeń szkoły może czuć się jego członkiem, nawet jeśli nie złożył deklaracji przynależności. Wolontariusze realizują wiele zadań wynikających z rocznych planów pracy oraz zadania własne.
DOTYCHCZASOWE SUKCESY I DZIAŁANIA:
- „Światełko w mroku” – sprzątanie grobów w tygodniu poprzedzającym Dzień Zmarłych – pod stałą opieką były: cmentarz polskich lotników oraz pomnik 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolski na poznańskiej Cytadeli. Klub współpracuje w tej kwestii z Poznańskim Stowarzyszeniem Rodzin Wojskowych.
- „Mikołajki” – świąteczna zbiórka żywności i słodyczy, część darów oddawaliśmy do dyspozycji Poznańskiego Centrum Wolontariatu i poznańskiej „Barki”, część dla poznańskich i bieszczadzkich podopiecznych Klubu, przygotowanie paczek dla dzieci z przyszkolnych osiedli;
- Wspieranie działań pomocy dzieciom w Iraku, Afganistanie (akcje humanitarne Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego) czy w Gruzji (maskotki, paczki świąteczne).
- „Dzień na TAK” – dzień wiosny w SP66 („Marsze na Tak”, akcja „Kwiatek Dobra” dla mieszkańców okolicznych osiedli, „Zielone konkursy” dla uczniów szkoły, przedstawienia przygotowane przez starszych uczniów dla młodszych kolegów z klas 1 – 3).
- „Wielkanocny Zajączek” – radosne święta w każdym domu – przygotowania paczek dla podopiecznych Klubu.
- Zainicjowanie we wrześniu 2004 roku przez opiekunkę Klubu zadania dla wszystkich klubów w Polsce – „Kluby 8 Bieszczadom”. W październiku tegoż roku Klub przyjął rolę koordynatora działań w projekcie ogólnopolskiej akcji „Kluby 8 Bieszczadom”. Po roku zadanie przekształcono na akcję „Kluby 8 regionom” i poznańskie kluby pozostały przy zadaniu bieszczadzkim, a Klub 8 SP66 koordynował działania.
Należały do nich:
* Całoroczna zbiórka darów (odzieży, żywności, artykułów szkolnych, książek, artykułów higieny osobistej, chemii gospodarczej i przemysłowych) organizowanie dwa, trzy razy w roku transportu darów do Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie w Bieszczadach, z którą klub systematycznie współpracował. Zadanie wspierały firmy transportowe Kormax, Tadan, Karlik, Politowicz, a także rodzice, którzy nie tylko pomagali przy załadunku, ale też uczestniczyli w uroczystościach i imprezach charytatywnych organizowanych w szkole lub w Nowym Łupkowie. Klub szczycił się współpracą z wieloma poznańskimi Klubami 8 przy szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach tego zadania Klub organizował w Bieszczadach od 2005 roku obozy wypoczynkowo-szkoleniowe dla wolontariuszy.
* Zorganizowanie obozu wypoczynkowego w Poznaniu dla dzieci z najuboższych rodzin z gminy Komańcza w Bieszczadach.
* Zorganizowanie dla wolontariuszy, ich opiekunów i dyrektorów szkół zaangażowanych w zadanie bieszczadzkie przez Klub 8 SP 66 koncertu w auli I LO jako wyrazu podziękowania za wsparcie dla tego ważnego zadania.
W roku szkolnym 2011/2012 zadanie „Kluby 8 Bieszczadom” zostało zawieszone.
- Prowadzenie przez Klub szkoleń „Co to znaczy być wolontariuszem?”, „Warto pomagać”, „Jak pomagać?” oraz spotkań z osobami niepełnosprawnymi potrzebującymi wsparcia. Członkowie Klubu brali też udział w szkoleniach udzielania pierwszej pomocy.
- Wieloletnia, stała opieka wolontariuszy nad Klaudią, niepełnosprawną absolwentką SP 66, dziś osobą dorosłą i w miarę samodzielną.
- Współpraca Klubu z Fundacją „Mały Piesek Zuzi” i organizowanie na terenie szkoły cyklicznych szkoleń dla wszystkich uczniów w ramach programu „Bezpieczny pies – przyjaciel”.
- Trzykrotnie rekomendowanie przez Klub swoich wolontariuszek do Lokalnej Edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu 8 Wspaniałych. Były to:
* Gospodyni Klubu, Joasia Wojtkowiak została jedną z 8 Wspaniałych Wielkopolski roku 2006,
* Gospodyni Klubu, inicjatorka i założycielka Klubu 8 w Gimnazjum nr 6 w Poznaniu, Magda Daszkiewicz, główna laureatka Wspaniałych Wielkopolski roku 2007,
* Gospodyni Klubu, potem gospodyni Klubu 8 Gimnazjum nr 6 w Poznaniu, Marta Wawrzyniak, jedna z laureatek 8 Wspaniałych Wielkopolski roku 2010.
- Współpraca Klubu z Fundacją „Mam marzenie”. W ramach tej współpracy uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami uczestniczą w seansach filmowych, z których dochód pomaga spełnić marzenia nieuleczalnie chorych dzieci.
- Włączanie się w zbiórki nakrętek, które przekazywano organizacjom charytatywnym wspomagającym osoby niepełnosprawne fizycznie – np. na zakup wózków lub innego sprzętu.
- Współpraca Klubu ze schroniskami dla zwierząt, organizowanie przynajmniej raz w roku zbiórki niezbędnych akcesoriów.
- Systematyczne funkcjonowanie w szkole Pogotowia Edukacyjnego matematyki, j. polskiego, j. angielskiego, informatyki, prowadzonego nie tylko przez nauczycieli. Grupę wspierającą dla uczniów z problemami w nauce stanowili wolontariusze Klubu 8. Dzięki współpracy z pedagogiem szkolnym uczniowie z trudnościami w nauce mogli korzystać z bezpłatnych korepetycji udzielanych przez wolontariuszy z liceów i studentów (program pedagoga szkolnego Tutorial).
- Dużym plusem był zawsze kontakt z rodzicami nie tylko wolontariuszy. Ich poparcie dla naszych działań i pomoc Klub uważa za bardzo cenne. Rodzice angażowali się w działania Klubu, pomagali przy pakowaniu darów i organizacji transportu. Sukcesem jest przynależność absolwentów naszej szkoły do Klubu, mimo że są uczniami innych szkół. Pomagają w pracy, gdyż nie we wszystkich szkołach istnieją Kluby 8.
- We wszystkie działania włączał się Samorząd Uczniowski, w którego programie znajduje się promowanie działań wolontarystycznych. Wspólnie z nim Klub organizował dyskoteki i kiermasze świąteczne (kartki, gadżety i upominki wykonane przez uczniów szkoły), z których dochód przeznaczony był głównie na cele charytatywne.
- Od czerwca 2009 roku z inicjatywy Klubu 8 SP66 (obecnie Klubu Wolontariusza SP66) Szkoła jest partnerem programu Adopcja na odległość. Współpracujemy z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym w Warszawie. Co miesiąc wpłacamy kwotę 60,00 złotych na pomoc w wykształceniu ubogich dzieci i młodzieży w Sakanii w Demokratycznej Republice Konga. Wspieramy działania ks. Piotra Pazińskiego, polskiego salezjanina. Wpłaty przeznaczane są na edukację – alfabetyzację, dożywianie, przybory toaletowe, odzież i inne niezbędne wydatki dla dzieci i młodzieży z terenów podległych salezjańskiej misji pw. Św. Dominika Savio.
- Klub 8 SP66 uzyskał w 2011 roku zaszczytne wyróżnienie „Ósemeczka”, zostając laureatem lokalnej edycji XVII Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” w kategorii wolontariatu grupowego.